|
9.10.2019 „Teatrzyk na pięterku 60+” przedstawił sztukę „Ze szczupakiem w herbie” podopiecznym Niemedycznego Hospicjum Domowego z Rybnika. Występ przyjęty był gromkimi brawami, a odbył się podczas corocznego spotkania wolontariuszy i podopiecznych hospicjum w restauracji „Leśna Ostoja”.
Po występie odbyło się spotkanie integracyjne.
|
|
|
11.03.2019 Na scenie Domu Kultury w Rybniku - Chwałowicach odbyły się warsztaty teatralne dla „Teatrzyku na pięterku 60+”, których celem było kształcenie umiejętności aktorskich oraz swobodne poruszanie się na scenie. Prowadziła je Pani Katarzyna Chwałek – Bednarczyk. Podczas warsztatów skoncentrowano się głównie na reżyserii sztuki „Ze szczupakiem w herbie”, którą zespół przygotowuje na występ podczas 3 Rybnickich Spotkań Teatralnych Seniorów.
Warsztaty odbyły się w ramach realizacji projektu „Artystyczne pasje studentów – seniorów ”
|
|
|
2 Rybnickie Spotkania Teatralne Seniorów
pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Piotra Kuczery miały miejsce 14 marca 2018r. w Domu Kultury w Rybniku - Chwałowicach. Udział wzięło pięć zespołów reprezentujących Jastrzębie - Zdrój, Pszczynę, Rudę Śląską, Żory oraz Rybnik.
Teatr „Apteczka” z Żor przedstawił w sztuce p.t. „Żona z Urzędu” „przejmującą” humoreskę: jakby to było, gdyby Urzędy miały możliwość wkraczania w cudze życie, a bliźni nasi ich śladem mogły to prawo wykorzystywać!
Koledzy z UTW w Jastrzębiu - Zdroju wykorzystali natomiast bardzo wdzięczny w sztuce teatralnej rekwizyt - lustro, by zademonstrować światu, jak szeroki wachlarz zdolności artystycznych tkwi w płci pięknej...od pięciu - do osiemdziesięciu lat!
Pszczyńska grupa „Pod Kapeluszem” przeniosła widzów do słynnego zdroju, by zderzyć na „deptaku w Ciechocinku” racje dojrzałych utracjuszy, bo każdy wie swoje, zwłaszcza jak czegoś nie dosłyszy.
Teatr „Samo życie” UTW z Rudy Śląskiej w dowcipny sposób przedstawił morały znanych bajek dla dzieci w wersji dla dorosłych ( m.in. o Wandzie co nie chciała „polskiego” Niemca, o Kopciuszku…)
„Teatr na Pięterku 60+” UTW z Rybnika postanowił w swojej sztuce wskrzesić mit o Eurydyce i Orfeuszu poprzez komedię komiczną Offenbacha, dramat K.I. Gałczyńskiego...no i My dodaliśmy swoje „trzy grosze” - No i proszę....
Na zakończenie słów parę: W Przeglądzie wątki kabaretowe choć nie zabrakło typowych dla Małych Form ujęć dramatycznych typu scena, odsłona, akt. Przegląd zakończył się spotkaniem integracyjnym wszystkich uczestników, co dało sposobność prowadzenia różnorakich pogawędek i dyskusji, a to daje wiele przemyśleń na dziś i na jutro.
Jerzy Frelich , reżyser i opiekun grupy teatralnej z Rybnika
|
|

|
6.01.2018 „Jest taki dzień”
W świąteczny poranek aktorzy „Teatru na pięterku 60+” przedstawili wzruszającą jednoaktówkę pt. „Jest taki dzień”. Tematyka sztuki nawiązuje do bożonarodzeniowej tradycji, która od lat gromadzi przy świątecznym stole całe rodziny. Sztuka miała charakter międzypokoleniowy, bowiem razem z aktorami seniorami wystąpili młodzi aktorzy – licealiści: Nina Janiak, Marta Mańka, Magda Musioł i Szymon Wolf.
Obsada:
Aleksandra Surman – matka
Zygmunt Śliwa – w podwójnej roli: ojca i dziadka
Anna Stachura – babcia
Krystyna Janik – listonoszka
Maria Wieczorek – sufler
oraz wnuki: Nina, Magda, Marta i Szymon.
Sztukę reżyserował Jerzy Frelich, obsługa techniczna – Kazimierz Panek.
|
|

  „Teatr na Pięterku 60+” - w ramach wspólnego projektu Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Rybniku oraz Domu Kultury Chwałowice zaprezentował się po raz kolejny, wystawiając tym razem sztukę w dwóch aktach p.t. „Sam tego chciałeś”, opartą na motywach komedii „Pan Jowialski" hrabiego Aleksandra Fredry. Ten dziewiętnastowieczny utwór doczekał się jednak pewnego „uwspółcześnienia”, bo jak mówi poeta: „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Dla podkreślenia tej prawdy, między aktami wystąpił zespół „Przygody” w tańcu do melodii słynnej piosenki Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal” !
„Bo to życie, to bal jest nad bale.
Niech żyje bal,
Drugi raz nie zaproszą nas wcale”...
  Nie jest tajemnicą, iż Aleksander Fredro najlepiej czuł się w komedii, co wypływało z jego specyficznego poczucia humoru, zaprawionego jednako - komizmem i dydaktyką. Czuł się po prostu jak stary nauczyciel (choć do żadnej szkoły nigdy nie chodził), który wie, że przy dobrej zabawie też można się uczyć! Ile mądrości zawierają np. sentencje, porzekadła, przysłowia? A są to mądrości dawno sprawdzone, co powinno stanowić mądrość, dziedziczoną z pokolenia na pokolenie! I nie trzeba tu być uczonym, by ją stosować na co dzień.
  Szczególnie komedia „Pan Jowialski” bawi przysłowiami, bawi a jednocześnie uczy, jak służyć dobrą radą, jak szerzyć dobre obyczaje...Do tego samego celu zmierzają tu i ówdzie zamieszczone wierszyki, popularne przecież do dzisiaj, dość wspomnieć „Osiołkowi w żłoby dano”, „Małpa w kąpieli” czy „Paweł i Gaweł”. Słowem, chodziło o to, by w miarę możności… „nie siać głupich”...
  I to chcieli osiągnąć wykonawcy „Teatru na Pięterku 60+” w dniu 11 czerwca br. na scenie DK, uświetniając w ten sposób zakończenie roku akademickiego UTW w Rybniku.
Sztukę reżyserował Jerzy Frelich, scenografię przygotowali pracownicy Domu Kultury oraz Czesława Kotulska. Wystąpili:
- Pan Jowialski.......Zygmunt Śliwa
- Pani Jowialska......Krystyna Janik
- Szambelan............Henryk Węgrzyk
- Szambelanowa......Aleksandra Surman
- Janusz..................Piotr Franke
- Helusia.................Iwona Jarząbek
- Wiktor.................Jolanta Bednorz
- Ludmir.................Urszula Motyka
- Kapral..................Ewa Janik
- Sufler...................Maria Wieczorek
|