WYDZIAŁ TECHNICZNY
UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w RYBNIKU

Wydział Techniczny powołano w 2004 roku we współpracy z Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
Zasadniczym celem powołania Wydz. Technicznego była próba zagospodarowania potencjału twórczego techników i inżynierów - seniorów, pracowników wielu rybnickich zakładów przemysłowych.
Wykładowcami Wydziału Technicznego są członkowie UTW oraz członkowie Koła Seniorów SITG w Rybniku. Koordynatorem WT jest dr inż. Henryk Kaletka.




Mgr Inż. Zdzisław Mencel                                        Rybnik, 5 czerwiec 2014 rok


Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku
Program wykładu pt. „Nowości elektroniki użytkowej”

  1. Przypomnienie Słuchaczom różnorodności wyświetlaczy obrazów telewizyjnych stosowanych jako ekrany w domowych telewizorach. Krótkie omówienie wad i zalet.
  2. Podanie zwięzłych definicji Ipodów, telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów. Zróżnicowanie wykonania tych urządzeń przez różnych Producentów.
  3. Pokaz zdjęć i omówienie zasilaczy wodorowych dla zasilania poza zasięgiem energii elektrycznej. Omówienie zasady ich działania.
  4. Omówienie zasad telewizji hybrydowej w Polsce. Podanie sposobów jej odbioru w domach oraz jej wykorzystywania. Zakres nadawczy tego sygnału.
  5. Omówienie drukarek 3D , wyjaśnienie zasady ich wykonania i użytkowania.
  6. Omówienie aktualnych trendów w produkcji telewizorów o zwiększonych możliwościach poprawy jakości obrazu na ekranie telewizora. Standard UHD oraz 4K.
  7. Wyjaśnienie budowy ekranu telewizyjnego typu OLED. Ekrany wyginane.
  8. Informacja o dorocznych targach – wystawach elektroniki użytkowej w Berlinie, Barcelonie i Las Vegaz, które miały miejsce w pierwszych miesiącach tego roku.
  9. Pokaz i omówienie przenośnego telewizora do odbioru naziemnej telewizji DVB-T.
  10. Pokaz zdjęć i omówienie wybranych produktów z tych targów jak np.: szczoteczki do mycia zębów, bransoletek wielofunkcyjnych, aparatów fotograficznych wyposażonych w bezprzewodowy Internet, gramofon do płyt winylowych z przetwornikiem cyfrowym, miniaturyzacja komputerów, bielizna osobista dla kobiet z monitorem pulsu itp.

Zdzisław Mencel         



W dn. 21.06.2012r. odbył się ostatni wykład w roku akademickim 2011/2012. Panowie: Roman Pustołka i Roman Senczyna przedstawili różne możliwości praktycznego wykorzystania komputera w domu, zgodnie z poniższym konspektem:


21.03.2012 W bardzo interesujący sposób przedstawił swoją karierę zawodową mgr inż. Jan Talik,


członek koła seniorów SITG, autor ok.60 patentów, wniosków racjonalizatorskich i wzorów użytkowych. Dotyczyły one bezpieczeństwa i poprawy jakości robót górniczych. Wiele z nich stosowane jest nadal. Podstawą tak aktywnego życia zawodowego jest jednak solidna, wszechstronna wiedza oraz krytyczne (w pozytywnym znaczeniu) spojrzenie na rzeczywistość, dzięki któremu wynalazca nie tylko patrzy, ale również widzi…
23.02.2012. „Promieniotwórczość” to tytuł wykładu wygłoszonego przez pana Romana Senczynę.


Tematyka wykładu:
1. Definicje, jednostki.
2.Badania Marii Curie- Skłodowskiej, Piotra Curie i Henri Becquerel’a nad promieniotwórczością naturalną.
3. Odkrycie pierwiastków promieniotwórczych ( radu i polonu), zbadanie ich własności fizycznych i chemicznych – Nagrody Nobla w 1903 i 19011 roku .
4. Kontynuacja badań nad promieniotwórczością przez Irenę Joliot – Curie i Fryderyka Joliot ( Nagroda Nobla 1935 r.)
5.Promieniotwórczośc sztuczna i jej wykorzystanie w lecznictwie i przemyśle.
Wykład bogato ilustrowany zdjęciami, wykresami …wygłoszony w formie przystępnej nie tylko dla osób z wykształceniem technicznym

ŚWIAT ULTRADŹWIĘKÓW

26.01.2012 pan mgr inż. Zdzisław Mencel wprowadził słuchaczy UTW w świat ultradźwięków


Tematyka wykładu:
1. Dźwięk jako podstawowy sposób porozumiewania się społecznego
2. Powstawanie dźwięku i jego aspekt fizyczny
3 Pojęcie częstotliwości i podział dźwięków w tym aspekcie
4 Pojęcie ultradźwięków
5 Posługiwanie się ultradźwiękami w przyrodzie
6 Wykorzystywanie ultradźwięków w technice
7 Wpływ ultradźwięków na organizm ludzki
8 Wykorzystywanie ultradźwięków w medycynie
- zakres diagnostyki
- zakres leczniczy
9 Pojęcie kawitacji i jej wykorzystanie w pielęgnacji ciała
10 Możliwości stosowania ultradźwięków w warunkach domowych


O „Energii geotermalnej” i jej wykorzystaniu mówił podczas swojego wykładu pan mgr inż. Roman Pustołka.


Możliwość wykorzystania energii wnętrza Ziemi istnieje na ok. 80 % powierzchni naszego kraju. Początkowo, energia geotermalna wykorzystywana była w balneologii i rekreacji, obecnie coraz częściej do ogrzewania. Niestety zbyt wysokie koszty nie pozwalają na wykorzystanie tej energii na dużą skalę.
28.04.2011r.

„ Wyładowania atmosferyczne w przyrodzie” - mgr inż. Zdzisław Mencel





Tematyka wykładu:
1 Rys historyczny określający burze jako zjawiska wywodzące się z sił nadprzyrodzonych.
2. Beniamin Franklin jako pierwszy teoretyk zjawiska pioruna.
3. Definicja zjawiska burzowego i określenie jego pochodzenia.
4. Określenie wielkości fizycznych zjawiska burzy i pioruna.
5. Teoria rozwijania się burzy z kulminacją wyładowania elektrycznego w kontekście uznawanej teorii Wilsona
6. Pokaz kilku zdjęć rozładowania chmury burzowej.
7. Znaczący wzrost nakładów badań burz, po uderzeniu pioruna w statek kosmiczny Apollo 12 w 1969 roku.
8. Skutki działania pioruna na urządzenia elektryczne.
9. Jak zachować się w czasie burzy.

Wykładowca Wydz. Technicznego UTW w Rybniku Mgr inż. Jerzy Natkaniec wydał drugą książkę o Hucie Silesia.



GRATULUJEMY!

14.10.2010r.

Mechanika kwantowa nie gryzie - Roman Senczyna

Mechanika kwantowa zajmuje się światem atomów, z których zbudowany jest wszechświat. Wykładowca m.in. przypomniał budowę atomu oraz przedstawił najnowszy model budowy materii.
W dniach 19.05 -21.05. odbyły się VII Dni Ziemi , Wody i Powietrza, organizowane przez Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku


Prof. hab. dr Joachim Kozioł-dyrektor Centrum. Współorganizatorem, od lat 6 jest UTW w Rybniku. W w/w roli w roku bieżącym wykład p.t. „Problemy energetyki światowej” wygłosił wykładowca Wydziału Technicznego mgr -inż. Zdzisław Mencel

.
3.12.2007r. na zaproszenie Zarządu, z początkiem 4 roku istnienia Wydziału Technicznego, zebrała się Rada Konsultacyjna Wydziału dla omówienia dotychczasowych osiągnięć i omówienia dalszej działalności.
Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku - Prof. Joachim Kozioł;
byli też wszyscy dotychczasowi wykładowcy.
Zebrani uznali, że pilnym zadaniem odchodzącej generacji, jest utrwalenie dla potomnych historii kultury technicznej regionu. Dotychczasowy brak zainteresowania problemem spowodował ogromne, nieodwracalne skutki w postaci zburzenia takich obiektów jak: garbarnia, znaczna część budowli kopalnianych, Huty Silesia , browar i innych pomniejszych.
Został powołany zespół do opracowania i ocalenia tego co jeszcze możliwe. Zespołowi przewodniczyć będzie Prof. Adam Szczurowski, a współpracować będą:
dr n.tech. Henryk Kaletka oraz inżynierowie: Edmund Korzuch, Jerzy Natkaniec, Roman Pustołka.

Ocalić zabytki techniki


Maszyna wyciągowa parowa w KWK Ignacy

Śląsk jest doskonałym przykładem przyspieszenia rozwoju technicznego.

Dziedzictwo kultury technicznej - co znaczą dzisiaj te słowa?
Wytwory techniki w różnych etapach rozwoju ludzkości to wyraz poziomu intelektualnego ludzi. To świadectwo dążeń do odkrycia praw przyrody i wciągnięcia ich do służby człowiekowi. Rozwój ludzkości charakteryzuje stały postęp techniczny. Narzędzia, maszyny urządzenia i technologie z przeszłości, to nie tylko obiekt muzealny. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy z zakresu rozwoju nauki i społeczeństw. Niektóre z narzędzi i maszyn, pomimo wyparcia ich przez postęp techniczny, są nadal stosowane w unikalnej produkcji z bogatą tradycją np. w produkcji serów, wina. Te maszyny i dawna mistrzowska technologia stanowią o wartości produktu, jego smaku czy walorach zdrowotnych. Z kolei budynki z różnych epok to wspaniały wyraz budownictwa i architektury.
A jednak rozwój kultury technicznej to przede wszystkim dynamika i postęp.
W ostatnim okresie obserwujemy przyśpieszenie w rozwoju technicznym i technologicznym. Dobrym przykładem tego przyśpieszenia jest Śląsk. Technika oparta w większości o węgiel jest wypierana, mimo to powstają także nowe, "czyste" technologie, które już w inny sposób wykorzystują to nasze bogactwo naturalne. Energochłonne, szkodzące środowisku zakłady są likwidowane. Kopalnie ulegają naturalnemu zamieraniu w związku z wyczerpywaniem się złóż węgla.
W jaki sposób te procesy wpływają na społeczeństwo?
Procesy takie nie pozostają bez wpływu na związanych z nimi ludzi. Wypracowana przez lata tradycja lokalna, obecna na Śląsku "miłość" do zawodu również odchodzi w zapomnienie. Te sprawy są dostrzegane przez władze lokalne i rozwiązywane. Takich pozytywnych przykładów można szukać i w Rybniku. Powstały Specjalne Strefy Ekonomiczne. Obiekty takie jak Zespół Szkół Wyższych, Szkoła Muzyczna są wzorcowo zaadaptowane do nowych potrzeb. Na tego typu rozwiązania czekają jeszcze szpital Juliusz czy kopalnia Ignacy w Niewiadomiu. Ostatnim pozytywnym rozstrzygnięciem jest sprawa zabytkowego komina na placu Wolności. Musimy pamiętać, że dziedzictwo przeszłości stanowi dużą atrakcję turystyczną - browar w Tychach czy zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, to "magnesy", które przyciągają turystów. Na turystyce bogaci się miasto, a co za tym idzie także lokalna społeczność.
Jak zatem lokalna, rybnicka społeczność reaguje na te możliwości?
Jestem przedstawicielem Wydziału Technicznego rybnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Działający w jego ramach zespół, z prof. dr. inż. Adamem Szczurowskim na czele, podjął decyzję, że główną problematyką wydziału powinna być ochrona dziedzictwa kultury technicznej w wymiarze lokalnym.


Obiekty takie jak Zespół Szkół Wyższych, Szkoła Muzyczna są wzorcowo zaadaptowane do nowych potrzeb.

Chcemy twórczo się włączyć w sprawę powstania Muzeum ROW na bazie kopalni Ignacy. Słuchacze naszego wydziału będą prowadzić prace inwentaryzacyjne i dokumentacyjne obiektów technicznych naszego regionu. W miarę możliwości także działalność publicystyczną.
Jakie cele przyświecają takiej działalności?
Przede wszystkim należy pokazać, że problematyka dziedzictwa kultury technicznej nie może być tylko domeną pasjonatów. Powinna być permanentną działalnością naukową prowadzoną w ramach Politechniki Śląskiej! Wspomniany prof. Szczurowski wraz z mgr. inż. Natkańcem w maju, w jej rybnickiej siedzibie, wygłosili wykład na ten temat. Na tym wykładzie przedstawiono unikalne fotografie nie istniejących już budynków huty Silesia autorstwa mgr. inż. Natkańca oraz maszyny wyciągowej napędzanej parą z 1920 roku w KWK Ignacy, których autorem był mgr inż. Pustołka. Ów wykład odbył się w ramach "Dni Wody, Ziemi i Powietrza".
Czy ochrona zabytków techniki to tylko sprawa szczebla lokalnego?
Można to rozpatrywać z dwóch punktów widzenia: jako problem typowo lokalny, jak i ogólnokrajowy. W naszej propozycji, jest to oferta skierowana do środowisk inżynierów techników, emerytów, którzy mogą pomóc ocalić pamięć starych budynków technicznych, technologii. Chcemy pamiętać też o ludziach związanych z odchodzącą już techniką, zachować ich ślad dla przyszłych pokoleń. Myślę, że ma to wyraz nie tylko naukowo poznawczy, ale również patriotyczny.